Czym jest węgiel aktywny?
Najczęściej pierwszą myślą dotyczącą węgla aktywnego są czarne tabletki (obecnie także kapsułki zawierające proszek) będące w prawie każdym domu, które nasze babcie i mamy aplikowały nam na problemy żołądkowe. Takie skojarzenie jest jak najbardziej trafne ? najpowszechniejsze zastosowanie węgiel aktywny (węgiel leczniczy) ma właśnie w medycynie, głównie przy biegunkach i zatruciach pokarmowych.
Węgiel aktywny jest produktem pochodzenia naturalnego, wytwarzanym z materiałów organicznych. Aktywowanie węgla najczęściej polega na poddaniu go działaniu pary wodnej, co pozwala na zwiększenie jego powierzchni, a tym samym zwiększenie pożądanych cech.
Z uwagi na swoje właściwości pochłaniające i wiążące węgiel aktywny znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W medycynie, od stuleci, oprócz wyżej wspomnianego antidotum przy zatruciach, węgiel był używany jako środek oczyszczający rany i wspomagający ich gojenie. Węgiel aktywny używany jest również jako pochłaniacz w filtrach do uzdatniania wody i w filtrach powietrza (np. w oczyszczaczach powietrza, w maskach ochronnych), używa się go także w przetwórstwie (m.in. w gorzelnictwie, winiarstwie) i przemyśle chemicznym.
I najważniejsze, z punktu widzenia kosmetologii, coraz częściej węgiel aktywny zastosowaniema w preparatach służących do oczyszczania skóry ? w naturalnych mydłach, peelingach, żelach, płynach do demakijażu oraz maskach. Składnik ten możemy znaleźć również w szamponach oraz w pastach do zębów.
Mydło z węglem aktywnym ? właściwości:
- oczyszczające: węgiel w mydle działa podobnie jak magnes ? wyciąga z zanieczyszczonych porów niepożądane cząsteczki (m.in. brud, toksyny) znajdujące się nie tylko na naszej skórze, ale także w głębszych jej warstwach, i pozwala je skutecznie usunąć sprawiając, że skóra jest czysta i promienna.
- przeciwtrądzikowe: ponieważ węgiel posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne doskonale sprawdza się jako mydło do cery trądzikowej. Systematyczne stosowanie takiego mydła pozwala na złagodzenie przykrych objawów trądziku, wyprysków i zaczernień sprawiając, że wygląd skóry ulega znacznej poprawie. Najczęściej działanie antybakteryjnego mydła z węglem wzmacniane jest poprzez dodanie składników naturalnych o podobnych właściwościach (np. naturalne mydła ręcznie robione w swoim składzie mogą zawierać olejek z drzewa herbacianego, olejek miętowy).
- likwiduje zaskórniki i zmniejsza widoczność porów: zanieczyszczenia osiadające codziennie na naszej skórze gromadzą się w porach sprawiając, że są one bardziej widoczne i powiększone. Węgiel aktywny pomaga odblokować zatkane pory i wydobyć z nich zalegający brud oraz zmniejszyć ich rozmiar.
- pomaga uporać się ze skórą tłustą: węgiel, dzięki swoim właściwościom pochłaniającym, jest pomocny w walce ze skórą tłustą - pochłania i usuwa nadmiar oleju z naszej skóry, normalizuje wydzielanie sebum oraz matuje cerę. Węgiel aktywny stosowany jest również w szamponach do włosów przetłuszczających się.
- złuszczające: mydło z węglem aktywnym, ze względu na swoją lekko chropowatą teksturę sprawia, że można je stosować jako peeling. Delikatne złuszczanie pomaga usunąć martwy naskórek, odświeżyć skórę i przygotować ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
- nadaje się do każdego rodzaju skóry: kosmetyki z węglem aktywnym z powodzeniem mogą być stosowane zarówno do skóry tłustej, trądzikowej jak również do skóry podrażnionej oraz wymagającej nawilżenia, sprawia wrażenie odświeżenia. Mydło z węglem aktywnym nadaje się również dla osób posiadających skórę alergiczną, jednak posiadacze takiej skóry zawsze powinni sprawdzić jakie pozostałe składniki zawiera mydło (bo o ile sam węgiel nie uczula, tak pozostałe składniki, np. olejki zawarte w produkcie mogą wywoływać reakcje alergiczne)
- wybielające: węgiel aktywny wykazuje również właściwości lekko rozjaśniające ? pomaga pozbyć się niewielkich przebarwień ze skóry, stosowany jest również jako składnik wybielających past do zębów
Mydło z węglem naturalnym ? stosowanie:
Mydła z węglem aktywnym mogą mieć kolor szary lub czarny, co wynika z procentowej zawartości tego składnika w mydle ? mydło czarne ma go więcej, niż mydła w odcieniach szarości.
Kluczową kwestią podczas stosowania mydeł naturalnych z węglem aktywnym jest częstotliwość ich stosowania. Nie każda skóra reaguje tak samo na mydła z węglem, zatem zalecane jest indywidualne podejście do pielęgnacji z zastosowaniem tego składnika. W zależności od typu skóry częstotliwość używania mydła z węglem jest różna, najlepiej takie mydełko sprawdza się przy skórze tłustej i trądzikowej. Dla cery suchej nie poleca się stosowania tego mydła nieprzerwanie, w celach oczyszczających wystarczające jest używanie go 2 ? 3 razy w tygodniu. Po takim zabiegu warto jest nałożyć na twarz tonik lub olejek. Przy pielęgnacji skóry trądzikowej częstotliwość stosowania mydła może być większa, nawet do dwóch razy dziennie. Mydło można również stosować jako maseczkę ? potrzymać chwilę na twarzy a następnie zmyć.
Zabiegi z użyciem węgla aktywnego najlepiej jest wykonywać wieczorem tak, aby przez noc skóra mogła odpocząć i zregenerować się.
Jakie są wady stosowania mydełz węglem aktywnym?
Czysty węgiel aktywowany nie jest rozpuszczalny w wodzie, co można zaobserwować m.in. w produktach do demakijażu. Rozpoczynając zabiegi pielęgnacyjne z użyciem węgla aktywnego należy pamiętać, że węgiel brudzi. Podczas stosowania mydła z węglem aktywnym, należy mieć to na uwadze, jednak korzyści płynące z jego stosowania sprawiają, że taka wada, to wada nieistotna ? węgiel bezproblemowo możemy usunąć z większości powierzchni.